Latin Dans Eğitimi

Latin Dansları, uluslararası ve salon dansları olmak üzere iki kategoriye ayrılmaktadır. Uluslararası kategoride yer alan dans türleri; Samba, Chacha, Rumba, Pasodoble ve Jive’ dir. Salon Latin Dansları ise; Salsa ve Merengue’ dir.

Uluslararası Dans türleri arasında yer alan Samba’ nın kökleri Brezilya’ ya dayanmaktadır. Kalça hareketlerinin ağırlıkta olduğu Samba, ritmi ve yüksek enerjisiyle eğlenceli dans türleri arasında yer almaktadır.

1940’ lı yıllarda ortaya çıkan ve kökenleri Afrika’ ya dayanan Chacha ise günümüzde Amerikan dansı olarak bilinmektedir. Temel adımları öğrenildikten sonra figürlerin en rahat yapılabildiği dans türlerinden biridir.

Kübalaların “Aşkın Dansı” olarak adlandırdığı Rumba ise; Slow nitelikli tek Latin dans türüdür.

Pasodoble, İspanyol kökenlidir ve günümüzde Matador dansı olarakı bilinmektedir. Yüksek ritmi ve çok hızlı hareketleri ile dikkat çeken Jive ise zor uygulanabilir ama eğlenceli Latin danslarından biridir.

Salon Latin Dansları arasında yer alan Salsa, salon dansları içerisinde en yaygın ve öğrenilmesi en kolay olan dans olarak uygulanmaktadır. Kaynağı Küba’ dır. Merengue ise; serbest ritimli bir dans türüdür.

Eğitmenimiz Moskova Karografist Bale ve Akademiyi bitirdi. Devlet Opera ve Balesinde solist bale sanatçılığı yaptı. Bale bölümünün yanı sıra 4 yıl Jimnastik dersleri aldı.Uluslararası Jimnastik dalında ödül aldı. Paris, Yunanistan, Polonya, Helsinki, İspanya'da solist bale sanatçılığı yaptı. Şu anda Diyarbakır'da Bale, Jimnastik, Modern Dans, Lirik Dansı, Latin Dansları (Çaça, Rumba, Samba, Mamba, Salsa, Tango ve Vals ) öğretmenliği yapmaktadır.