Piyano Eğitimi

Diyarbakır'da MEB Bale-Piyano Müzik Okulu bünyesinde nitelikli, bire bir piyano dersleri profesyonel uzman piyano eğitimenleri tarafından ferah sınıflarda verilmektedir. Piyano müfredatımız konusunda uzman piyano öğretmenleri tarafından tüm öğrencilerimizin seviyelerine uygun olacak şekilde hazırlanmaktadır. Piyano öğrencilerimize hedeflerine ulaştıracak nitelikte, ciddi ve destekleyici bir eğitim  atmosferi sunmaktayız.

Uzman eğitmenler eşliğinde piyano kursu

Her yaştan ve her yaş grubundan öğrencilere tüm dünyada tanınan Royal Academy of Music sertifikalı piyano kursu eğitimi destekleyici bir eğitim atmosferi içinde verilmektedir. MEB Bolero Müzik Kursu yetkili Royal Academy of Music sertifikası merkezidir. Piyano dersleri genellikle haftada iki gün birer eğitim saati olmak üzere verilmektedir. Başlangıç seviye piyano kurslarına genellikle Bayer metodu ile başlanır ve her öğrencimizin seviyesinde uygun klasik piyano eserleri, sonatlar ile piyano yorum ve müzik kulağını daha da geliştirecek şekilde eğitim metotları izlenmektedir. Piyano kursu dışındaki zamanlarda öğrencilerimizin pratik yapmaları öğrendikleri piyano tekniklerini daha iyi bir şekilde pekiştirmeleri bakımından önemlidir. MEB Bolero Müzik Kursu ile paylaşmak istediğiniz her türlü konu, sorularınız ve kontenjan bilgisi için bizlere 0505 831 08 79 nolu telefondan ulaşabilirsiniz. Sizlere piyano kursları hakkında yardımcı olabilmek bizleri mutlu edecektir.

Piyano  -  emsalsiz bir enstrüman

Piyano adeta sınırsız imkanlarıyla eşsiz ve harika enstrümandır. Piyano için birçok kişi enstrüman  – orkestra tabirini kullanmaktadır. Orkestra ile icra edilmesi öngörülen eserleri, başka herhangi enstrüman veya ses için yazılmış eserleri çalabileceğimiz ,  kendine has eşsiz ses tonu olan emsalsiz bir enstrüman. Piyano için yazıldığı kadar çok sayıda eser başka hiçbir enstrüman için yazılmamıştır .  Pratikte tüm besteciler piyano eserleri  yazmışlardır , bazıları ise piyanonun sınırsız imkanlarını bildiklerinden bilinçli olarak kendilerini piyano eserleri ile sınırlamışlardır. Dikkatinizi çekmek istediğimiz başka bir husus da ister besteci ister vokalist veya orkestra şefi olsun her müzisyenin piyanoya hakim olması o müzisyenin ufkunu genişletmekte, imkanlarını artırmaktadır. Piyano eğitim programımız profesyonelliğe ve hobi amaçlı kişilere yönelik enstrüman hakimiyetini sağlamayı amaçlamakla birlikte sanat okullarında eğitim almayı düşünenleri de sınavlara hazırlamaktadır.
Piyano dersleri hakkında ayrıntılı bilgiler
                           

Piyano dersleri neler kazandırıyor ? Doğru düzenlenmiş piyano dersleri aynı zamanda birden fazla sorunu çözmektedir.

  • -          Temel müzik okur – yazarlığını öğretmekte
  • -          Nota okuyarak piyano çalmayı öğretmekte ( burada kastedilen farklı bestecilerin eserlerini nota okuyarak ve ezberleyerek çalabilme )
  • -          Piyano ile kulak geliştirilmekte
  • -          Müzikal kompozisyon ve emprovizasyon temellerini öğrenmektesiniz
  • -          Daha ileri safhalarda aranjman ve eşlik etmeyi öğretmekte
  • -          Dinlediğimiz melodiyi kulaktan çalmayı öğrenmektesiniz

 Geleneksel piyano eğitimi veya karma ( tüm müzik derslerini paralel almak ) müzik eğitimi Öncelikle belirtilmesi gerekmekte ki geleneksel ( akademik ) piyano eğitim sistemi yukarıda belirtilen ilk üç maddede belirtilen konuları kapsamakta , halbuki piyano enstrümanın imkanları solfej dersleri, piyano dersleri, vokal (şan ) dersleri, müzik kompozisyonu ve müzik yazma gibi müzik disiplinleri arasındaki karşılıklı açık ilişkiyi ortaya çıkarmaya imkan vermektedir. Fakat nedense çoğu öğretmenler öğrencilerin dikkatini müzik bilgilerinin ( her alandaki bilgiler gibi ) bir bütünlük arz etmeleri hususuna çekmemektedirler. Ancak bir bütünlük içinde yaklaşılarak verilen müzik eğitiminde her şey yerli – yerine oturmakta. Sizler müzik dilinin içerisindeki mantığı görmektesiniz , bu da demektir ki bu dili rahatlıkla kullanabilirsiniz.

 

Neticede seçim sizin, biz sizlere hangi metot ile  eğitim almak isterseniz ve hangi metot size en uygun ise o metot ile eğitim vermekteyiz.

Piyano çalmak kolay mı öğrenilir  ? Her farklı olayda ( durumda ) cevaplar farklı olacaktır. Genel olarak konuşulursa piyano çalmak kolaydır , en azından piyanistler öyle yazmışlar ve öyle yazıyorlar. Biz de bununla tamamen razıyız. Gerçekten de piyano klavyelerine basmak için kas gücü veya fazla gayret gerekmemekte ,  tam tersi , serbest ve yumuşak vuruş ile ses çıkmaktadır,  sadece parmaklara yoğunlaşan elinizin doğal ağırlığı ile tuşlara basmak yeterli olmaktadır.  Bunun dışında piyanonun başına oturmak da kişi için doğal harekettir :  sizlerin  piyanonun başına sırtınız (vücudunuz) doğru şekilde , omuzlarınız rahat  olacak şekilde oturmalısınız, kollarınızı yana doğru ( özellikle )  açmanız gerekmemekte ( gerektiğinde kollarınız kendiliğinden gereken yere gidecektir ). Vücudunuz sağ ve sol tarafına gelen yükün eşit olması, omurga kemiğinde eğrilmelere sebep  vermemektedir, sırt ve omuzlarınız yorulmamakta. Piyano çalarken hareketlerin koordinasyonu  ile  ilgili zorluklar olabilir. Bildiğiniz gibi piyanist aynı anda birden fazla süreci ( olayı ) kontrol etmektedir. Bunu yapabilmek için beynin sağa ve sol   loblarının  karşılıklı olarak koordineli şekilde çalışması gerekmekte. Eğer siz yetişkin kişiyseniz ve sizin mesleki çalışmalarınız ağırlıklı olarak beyninizin bir tarafının çalışmasını gerektiriyorsa ilk zamanlarda sizin birkaç olayı aynı anda takip etmeniz kolay olmayacaktır. Fakat zamanla ve çalışmalarla bu zorlukları gidereceksiniz. Önemli olan siz beyninizin sağ ve sol lobları arasında güçlü ve güzel koordinasyon geliştirecek  olmanız  , bu da diğer tüm faaliyetlerde size yardımcı olacak kas koordinasyonu ve esneklik kazanmanızı sağlayacaktır. Bu manada piyano çalmayı öğrenmek çocuklara daha kolay gelmektedir çünkü çocuklar yetişkinlerden daha farklı olarak ağırlıklı olarak beynin tek tarafını kullanma alışkanlığını kazanmamışlardır. Çocuklar için beynin iki tarafını da aynı zamanda tam olarak çalıştırmak daha kolaydır. Fakat piyano eğitiminin ilk dönemlerinde çocukların mantıki ilişkileri  anlaması  , eserlerin şeklini , tonlanma ve ifade içeriğini kavraması daha zordur. Piyano eğitiminin başlangıç dönemine has bütün bu zorluklar, ( bazıları için ise zorluk bile sayılmazlar ) kısa zamanda aşılmaktadır. Önemli olan ilk derslerden sonra sizin klasik müzik veya pop – müzik eserlerinden zor olmayan parçalar çalabilmenizdir. Artık piyano çalıyorsunuz  !!!

Yetişkinler için piyano dersleri

Yetişkin kişilerin piyano ders saatleri   60  dakika sürmektedir. Hobi amaçlı piyano eğitimi alan yetişkinler çoğunlukla haftada bir ders almaktadırlar. Öğrencinin isteğine bağlı olarak ders sayısı haftada  2 – 3 ders de olabiliyor. Sanat okullarına, konservatuar ve üniversitelerin müzik bölümleri sınavlarına hazırlanan öğrenciler için farklı programlar uygulanmaktadır. Yetişkinlerin piyano dersleri bire – bir yapılmakta , ders programı karşılıklı mutabakatla yapılmaktadır.

Okul çağındaki çocuklar için piyano dersleri

Piyano dersleri  60 dakika sürmekte. Çoğunlukla öğrenciler haftada bir ders almaktadırlar , isteğe bağlı olarak haftalık  2 veya 3 ders olabiliyor. Piyano dersleri bire bir yapılmaktadır.

Okul öncesi çocuklar için piyano dersleri

Piyano dersleri  30 – 35  dakika sürmekte. Beş yaş ve üstü çocuklara çocuğun konsantrasyonuna ve derslerdeki algılamasına göre ders  saati  45 – 50 dakikaya çıkarılabilir.  3,5  -  5 yaş arası  çocukların  dersleri  çocukları  geliştirmeye yönelik dersler şeklinde yapılmaktadır.  Dersler  bire – bir  şeklinde yapılmaktadır.